Capoeira w Łodzi – Capoeira Łódź – Academia Capoeira
+48 691-916-016

Capoeira w Łodzi

Jesteśmy najdłużej działającą grupą capoeiry w Łodzi i regionie. Historia Capoeira Łódź sięga roku 2002, kiedy to Sebastian Adamiecki (Graduado Coma) nawiązał kontakt z mistrzami capoeiry z Belo Horizonte w Brazylii.

Sukcesywnie tworzył łódzką sekcję, a w tamtym czasie nie było to łatwe. Internet dopiero raczkował, niewiele osób miało dostęp do stron www, nie było też YouTube’a. O treningach można było dowiedzieć się z (nie zawsze) legalnie rozwieszanych plakatów oraz pierwszych pokazów capoeiry. Jednak osób zafascynowanych tą egzotyczną sztuką walki przybywało. Wymieniali się kasetami VHS (!) z nagraniami capoeiry z Brazylii, czasem udało się zdobyć jakiś materiał na płycie CD. Już wtedy obowiązkowym, wręcz kultowym materiałem dla wszystkich trenujących capoeirę, był film „Tylko dla najlepszych”.

Pierwsze batizado.

Pierwsze batizado, czyli ceremonię przyznawania stopni, zorganizowano wiosną 2003 w Łodzi. W tamtym czasie capoeirę zaczęli trenować Instrutor Ossada, Graduado Cabeleiro, Graduado Pitbull, Monitorzy: Picapau i Esqueleto.
W 2005 roku sekcję przejął Krzysztof Kaźmierczak (Monitor Amado), prowadził treningi w szkołach, m.in. na Tuwima i Więckowskiego. W tym czasie treningi zaczęli Graduado Estiloso i Monitor Bolinha.

Festival Viva Capoeira!

Na początku sezonu 2008/2009 sekcję przejął Tomasz Tomczyk, Instrutor Ossada. Zaczął intensywnie rozwijać grupę i promować capoeirę w bardzo zróżnicowany sposób. W maju 2010 zorganizował Festiwal Viva Capoeira, w ramach którego odbyły treningi, pokazy, ale też wystawa zdjęć oraz koncert bossa novy. Ossada nawiązał współpracę z firmami i fundacjami, przez co capoeira pojawiała się na przeróżnych wydarzeniach (WOŚP w Manufakturze, Strefa Zdrowia, pikniki rodzinne), a także na eventach firmowych (współpraca m.in. z dealerami samochodowymi, instytucjami finansowymi). Wtedy też zaczęła funkcjonować nazwa Capoeira Łódź, jako ułatwienie dla osób niezwiązanych z capoeirą. W 2009, jako 12-latek, swoją przygodę z capoeirą rozpoczął Monitor Robocop.
W 2012 wstąpił w nasze szeregi Graduado Mexicano wraz ze swoją sekcją. Wzmocnił kadrę, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu w sztukach walki stał się cennym i ważnym ogniwem Capoeira Łódź.

Zielona Łódź i Capoeira w parkach!

Kolejnym przełomowym rokiem był 2013. Wiosną Ossada nawiązał kontakt z Zieloną Łodzią, tworząc pierwsze w Polsce, unikatowe zajęcia „Capoeira w parkach”. We wrześniu ruszyło Centrum Academia – spełnienie marzeń Ossady o akademii capoeiry. Udało się stworzyć własne miejsce dla Capoeira Łódź – ponad 200 mkw. w samym sercu Łodzi. Centrum Academia dało kolejne możliwości rozwoju: powstały trzy grupy dziecięce, cztery grupy dla dorosłych oraz autorskie, pierwsze na świecie zajęcia capoeiry familijnej, podczas których dzieci ćwiczą w parach z rodzicami.

Przez te wszystkie lata utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że capoeira nie jest zwykłą sztuką walki, nie jest tylko sposobem na zajęcia pozalekcyjne, czy poprawę sprawności fizycznej. Możemy śmiało stwierdzić, że poznaliśmy tu przyjaciół na całe życie, a także doświadczyliśmy niezapomnianych chwil na treningach i poza nimi.